Meal Plan: April 26- May 2

Every week we make a meal plan for the week ahead. The plan accounts for 5 breakfasts, 4 lunches (plus fruit), 4 snacks, and 5 dinners each for the two of us. Lunches are typically a double batch of whatever the recipe calls for. We make the lunches and do other prep work on Sunday. Nearly all items are purchased from either our local farmers market or Whole Foods. We live in Cincinnati, OH.

New plants, with custom rope hangings by Josh
New plants, with custom rope hangings by Josh

April 26-May 2

I got herbs planted this weekend! I also planted a few flowers around our front porch so we don’t have the sad, unloved house on the block. We’ll leave that crown for someone else.

Our neighborhood farmers market opens this weekend, and we’re very hopeful that it will have some solid vendors, since it’s so easy to get to, unlike the main Cincinnati farmers market.

Fingers crossed for strawberries!

Total cost: Roughly $113

Average cost per meal per person, with snacks tucked into the mix: $4.04

Breakfast

  • Oatmeal and smoothies

Lunch

Snack

  • Grapes

Dinner

Advertisements

Meal Plan: April 19-April 25

Every week we make a meal plan for the week ahead. The plan accounts for 5 breakfasts, 4 lunches (plus fruit), 4 snacks, and 5 dinners each for the two of us. Lunches are typically a double batch of whatever the recipe calls for. We make the lunches and do other prep work on Sunday. Nearly all items are purchased from either our local farmers market or Whole Foods. We live in Cincinnati, OH.

Surprise blooms in our yard
Surprise blooms in our yard

April 19-April 25

Last week, Josh had to travel to Indianapolis for work, and since it’s only a short drive away, I decided to tag along. This was a lot of fun, but definitely resulted in a week of less than stellar dining choices.

I need vegetables.

This week is a much needed reset in preparation for farmer’s market season (which makes me so excited), and delicious too. Sometimes you just need to eat a lot of green things.

Total cost: Roughly $121

Average cost per meal per person, with snacks tucked into the mix: $4.32

Make some cleansing broth

Drink warm water with lemon every morning

Breakfast

Lunch

Dinner

Meal Plan: April 5-April 11

Every week we make a meal plan for the week ahead. The plan accounts for 5 breakfasts, 4 lunches (plus fruit), 4 snacks, and 5 dinners each for the two of us. Lunches are typically a double batch of whatever the recipe calls for. We make the lunches and do other prep work on Sunday. Nearly all items are purchased from either our local farmers market or Whole Foods. We live in Cincinnati, OH.

Easter lamb shanks and cake
Easter lamb shanks and cake!

April 5-April 11

A Monday post on a Monday! It’s an Easter miracle!

I hope everyone had  wonderful weekend. Ours was full of good food, daydreaming, and being bums, which is pretty much perfect in my book.

For Easter, we braised lamb shanks. This was our second year to do this recipe and I really think it might be our official Easter tradition. It’s mindblowingly good. The hardest part is the fact that your house smells amazing for hours before you can eat it, which is kind of a tease. Oh lamb, you’re just too good.

Total cost: Way too much. It was Easter.

Easter

Breakfast

Lunch

  • Cobb Salad- lettuce, turkey, avocado, sprouts, sunflower seeds, croutons all with Caesar vinaigrette

Snack

Dinner

Meal Plan: March 29-April 4

Every week we make a meal plan for the week ahead. The plan accounts for 5 breakfasts, 4 lunches (plus fruit), 4 snacks, and 5 dinners each for the two of us. Lunches are typically a double batch of whatever the recipe calls for. We make the lunches and do other prep work on Sunday. Nearly all items are purchased from either our local farmers market or Whole Foods. We live in Cincinnati, OH.

Potatoes with soft eggs and bacon vinaigrette
Potatoes with soft eggs and bacon vinaigrette

March 29-April 4

This is getting ridiculous. I’m going to have to start setting reminders to post on Sundays nights or something…

In exciting news, Josh and I booked our flights to Portugal for two weeks this summer! My daydreams now all look vaguely like the seven hills of Lisbon, and I love it. I need to start finding some portuguese recipes to try out in preparation.

Total cost: Roughly $152

Average cost per meal per person, with snacks tucked into the mix: $5.43

Breakfast

Lunch

Snack

Dinner