Meal Plan: February 22- February 28

Every week we make a meal plan for the week ahead. The plan accounts for 5 breakfasts, 4 lunches (plus fruit), 4 snacks, and 5 dinners each for the two of us. Lunches are typically a double batch of whatever the recipe calls for. We make the lunches and do other prep work on Sunday. Nearly all items are purchased from either our local farmers market or Whole Foods. We live in Cincinnati, OH.

Too cold
Too cold

February 22- February 28

I spent the last week in a frozen tundra, or at least that’s what it felt like. Cincinnati got a ton of snow and ice over the week, and Josh was gone the whole time, to Florida, no less. It’s like a slap in the face.

To properly deal with the frozen wasteland around me, I stayed bundled up in layers and curled up under a blanket on the sofa for pretty much the entire time. The salad I had planned on eating? Discarded after 2 days because the thought of eating cold things while surrounded by cold things was less than appealing. Instead, I just kept reheating variations of leftovers to keep me warm and well fed.

Sometimes, even the best meal plan is no match for the weather.

Better luck this week!

Total cost: Roughly $132

Average cost per meal per person, with snacks tucked into the mix: $4.71

Breakfast

Lunch

Snack

Dinner

Meal Plan: February 15- February 21

Every week we make a meal plan for the week ahead. The plan accounts for 5 breakfasts, 4 lunches (plus fruit), 4 snacks, and 5 dinners each for the two of us. Lunches are typically a double batch of whatever the recipe calls for. We make the lunches and do other prep work on Sunday. Nearly all items are purchased from either our local farmers market or Whole Foods. We live in Cincinnati, OH.

IMG_0192
Our Valentine gifts now involve pieces of furniture

February 15- February 21

I hope everyone had a great Valentine’s Day! We wound up being really busy on Saturday so we had a belated day of celebratory food on Sunday. We rarely go out on Valentine’s anyway because most restaurants have fixed menus that are A) underwhelming, B) overpriced, and C) not good for someone with an allergy to both dairy and nuts. It’s nice being able to relax at home anyway.

Josh is really busy this week and doesn’t need much food from me, which means I actually did buy two different kinds of nuts this week! It’s a record. I was tempted to buy a big block of cheese as well, but decided not to go too crazy. I’m sure I’ll find a way to use some of the cheese remnants in our fridge at some point in the week. In the meantime, I’m going to eat raw brownies with pecans and wash it all down with some almond milk. Bliss.

Total cost: Roughly $110

Average cost per meal per person, with snacks tucked into the mix: $3.93

(Belated) Valentine’s Day

Brunch

Dinner

Rest of the week

Breakfast

Lunch

Snack

Dinner

 

Meal Plan: February 8- February 14

Every week we make a meal plan for the week ahead. The plan accounts for 5 breakfasts, 4 lunches (plus fruit), 4 snacks, and 5 dinners each for the two of us. Lunches are typically a double batch of whatever the recipe calls for. We make the lunches and do other prep work on Sunday. Nearly all items are purchased from either our local farmers market or Whole Foods. We live in Cincinnati, OH.

Failed dough. Our house is just too cold and drafty these days for yeast
Failed dough. Our house is just too cold and drafty these days for yeast

February 8- February 14

Our meal plan system has come a long way over the years, and we’ve been really happy with what it looks like. The past few months have included some really big changes in what our life looks like though, and we decided to start possibly shifting the meal plan to reflect that.

When we started out, Josh was working full time retail, which means some nights, all weekend, and limited time for him to eat during the day. I was working a full time M-F job, and we managed to find a balance that worked for us.

These days, Josh is now working in an office, M-F, with weekends off (HOORAY!), plus a fair amount of travel. I’m at the house all day, and while I can spend more time cooking, cooking and cleaning up the kitchen can take a good chunk out of my day, every day. This gets especially old when Josh is out of town. I want to eat a delicious, healthy dinner, but all of that work just for myself is less than appealing. On top of that, since Josh is now sitting at a desk all day, he needs a few more healthy snack options so he isn’t tempted to run downstairs to the cafeteria and grab a cookie. The struggle is real.

SO… we’re going to be messing around with our meal plans for a bit, especially for the weeks that Josh is traveling. We’re excited to see how it all works, even if it does make for a little more work on Sundays. I’ve tried to break things down to better list everything that got done yesterday, and how it will work through the week. One of the benefits is that we can grab produce that’s on sale that isn’t featured in the online sales flyer. Hopefully this helps us mix things up a little and helps keep some costs down.

Speaking of keeping costs down… this week would have been a lot more reasonable if somehow we hadn’t had to restock maple syrup ($20!) and olive oil. Ugh. Oh, and we bought beer. Because.

Total cost: Roughly $143

Average cost per meal per person, with snacks tucked into the mix: $5.11

Breakfast

  • Homemade granola- double batch, with homemade coconut milk (add a couple of dates, cinnamon, vanilla, and pinch of salt to the basic recipe) and frozen berries/bananas- All prepped Sunday

Lunch

  • Reset button salad- make extra quinoa, plus chopped fruit (oranges, mango, and starfruit, all on sale)- All prepped Sunday

Snack

  • Leftover snacks from previous weeks, plus chopped vegetables (carrots, red bell pepper (sale) and cucumber) and tahini lemon dressing for dipping- All prepped Sunday

Dinner

  • Roasted chicken and vegetables- make stock with carcass
  • Curried butternut squash soup- with homemade stock, makes enough for 2 meals
  • Quinoa bowls- 2 meals- quinoa and roasted vegetables (acorn squash, sweet potatoes and broccoli), topped with sesame sauce- All prepped Sunday. Can also use leftover roasted chicken and canned black beans/chickpeas to bulk up as necessary

Meal Plan: February 1- February 7

Every week we make a meal plan for the week ahead. The plan accounts for 5 breakfasts, 4 lunches (plus fruit), 4 snacks, and 5 dinners each for the two of us. Lunches are typically a double batch of whatever the recipe calls for. We make the lunches and do other prep work on Sunday. Nearly all items are purchased from either our local farmers market or Whole Foods. We live in Cincinnati, OH.

Mocha from our favorite coffee shop
Mocha from our favorite coffee shop

February 1- February 7

Happy Super Bowl junk food hangover day! Josh and I both woke up this morning still vaguely full from the ridiculous amount of food we ate yesterday. Since Josh is a die hard Patriots fan, you can imagine the amount of screaming and shouting and jumping up and down that happened last night. I was happy to eat a lot and watch the halftime show and marvel at how long I’ve had a crush on Lenny Kravitz, and how he’s still gorgeous. The man has hardly aged.

I have a feeling that next week’s meal plan is going to look a little different, because I’ve about reached my limit of of heavy winter food. I’m not a cleanse person at all, but the next few weeks might look a little bit closer to one. We’ll see. Until then, I’m going to eat some more cozy food, be thankful for one of my favorite lunch salads, and rejoice that I was able to find a place in Cincinnati that sells my favorite brand of fresh ramen noodles.

Total cost: Roughly $141

Average cost per meal per person, with snacks tucked into the mix: $5.04

Super Bowl

  • Crispy oven sriracha wings- The sauce is great, but it’s really her method that amazed us
  • Brown sugar pie- Tried a recipe per Josh’s request. Tasty, but so ridiculously sweet that I won’t be making it again. Should have stuck with salty honey pie
  • Roasted broccoli- I needed at least a little green

Breakfast

Lunch

Snack

  • Sunflower seed and date energy bars (recipe to come)

Dinner

Meal Plan: January 25- January 31

Every week we make a meal plan for the week ahead. The plan accounts for 5 breakfasts, 4 lunches (plus fruit), 4 snacks, and 5 dinners each for the two of us. Lunches are typically a double batch of whatever the recipe calls for. We make the lunches and do other prep work on Sunday. Nearly all items are purchased from either our local farmers market or Whole Foods. We live in Cincinnati, OH.

My favorite corner of the house. Ikea hacked bookshelf by Josh
My favorite corner of the house. IKEA bookshelf hacked by Josh

January 25- January 31

Josh hacked an IKEA bookshelf for me, and this weekend we got it all set up and completely filled. This served as a good reminder for me that I really need to start using my cookbooks more, since they filled two of the cubes alone.

We got a dusting of snow this morning, though nothing compared to what we would be getting if we still lived in New York. Just enough to make everything a little bit prettier.

Stay warm, northeast.

Eat soup.

Total cost: Roughly $114

Average cost per meal per person, with snacks tucked into the mix: $4.07

Breakfast

  • Oatmeal with stewed apples (recipe to come)
  • Egg in a hole

Lunch

Snack

Dinner

Meal Plan: January 18- January 24

Every week we make a meal plan for the week ahead. The plan accounts for 5 breakfasts, 4 lunches (plus fruit), 4 snacks, and 5 dinners each for the two of us. Lunches are typically a double batch of whatever the recipe calls for. We make the lunches and do other prep work on Sunday. Nearly all items are purchased from either our local farmers market or Whole Foods. We live in Cincinnati, OH.

Biscuit Love
Biscuit Love

January 18- January 24

We spent the weekend in Nashville, cleaning out the last of the stuff from our storage unit there (hooray!), catching up with friends and family, and visiting the pre-opening of our dear friends new restaurants, Biscuit Love. If you’re ever in Nashville, do yourself a favor and eat some delicious brunch. Get a mimosa.

Traveling on the weekends like that always throws us off a little in terms of shopping and prep, which means I have lunch prep to do today. Luckily it’s an easy lunch and the sun is shining. I’ll take it.

Total cost: Roughly $135

Average cost per meal per person, with snacks tucked into the mix: $4.82

Breakfast

  • Egg in a hole
  • Oatmeal

Snack

Lunch

Dinner

Meal Plan: January 11- January 17

Every week we make a meal plan for the week ahead. The plan accounts for 5 breakfasts, 4 lunches (plus fruit), 4 snacks, and 5 dinners each for the two of us. Lunches are typically a double batch of whatever the recipe calls for. We make the lunches and do other prep work on Sunday. Nearly all items are purchased from either our local farmers market or Whole Foods. We live in Cincinnati, OH.

The succulents are taking over
The succulents are taking over

January 11- January 17

I think that one of the crummy things about winter is that not only is it cold and gray, but everyone is passing around germs. Constantly. Josh and I try to eat well and take our vitamins, but it still didn’t prevent me from waking up with a fever on Friday night. I spent the weekend on the couch, grateful to have a husband who was more than happy to take care of me.

Being sick is the worst.

Due to the head funk I currently have going on right now, I decided to make a new batch of broth this week to try to boost my immune system and to keep Josh’s strong. It’s a bit of a different method than I usually use, geared towards ultimate illness fighting powers, so I’m excited to see how it turns out!

Total cost: Roughly $157

Average cost per meal per person, with snacks tucked into the mix: $5.61

Breakfast

Snack

  • Chocolate and brown rice granola bars (recipe to come)

Lunch

  • Vegetable stuff pita with curried white bean dip (recipe to come)

Dinner