Meal Plan: September 28-October 4

Every week we make a meal plan for the week ahead. The plan accounts for 5 breakfasts, 4 lunches (plus fruit), 4 snacks, and 5 dinners for the two of us. Lunch ideas are typically a double batch of whatever the recipe calls for. I make the lunches and do other various prep work on Sunday. Nearly all items are purchased from either our local farmers market or Whole Foods. We are currently living in New York City, so things are more expensive than average.

How I felt this morning
How I felt this morning

September 28- October 4

My best friend Rachel and her husband Bryan arrive Thursday, so not a ton of meals to cook! Unlike when we lived in TN and cooked for out of town company, here we just go out.  So many restaurants to try!

Total cost: Roughly $130

Average cost per meal per person, with snacks tucked into the mix: $4.64

Breakfast

Lunch

Snack

Dinner

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s